بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان

بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان

بهمن ۵, ۱۳۹۷
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
دسته: article

بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان!

بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان: پژوهشگران اسکاتلندی، رباتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند ترکیبات شیمیایی را با سرعت بیشتری بررسی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وایرد، یکی از اساتید شیمی “دانشگاه گلاسگو” (Glas.) در اسکاتلند در نظر دارد ابداعی شبیه به “برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ” (LHC) را در زمینه شیمی ارائه دهد.

“لی کرونین” (Lee Cronin) در این باره گفت: اگر من از شیمیدانان آلی بخواهم مولکول تصادفی جدیدی بسازند، این کار را انجام نخواهند داد. البته این موضوع به خاطر نادانی آنها نیست بلکه یک درخواست ابلهانه است زیرا آنها باید نوع مولکول و ویژگی آن را بدانند. شاید این کار، به ده‌ها سال زمان نیاز داشته باشد و نوعی اتلاف وقت محسوب می‌شود.

در هر حال “کرونین” باور داشت که این کار برای انسان دشوار است و شاید پروژه سنگینی برای یک ربات مجهز به یادگیری ماشینی نباشد؛ بنابراین، او تصمیم گرفت چنین رباتی بسازد.

این ربات که ابداع آن دو سال به طول انجامید، با الگوریتم یادگیری ماشینی کنترل می‌شود و قابلیت اجرای شش آزمایش را به طور همزمان دارد. واکنش‌ها در زمان واقعی توسط طیف‌سنج، دستگاه‌های تشدید مغناطیس هسته‌ای و طیف‌سنج‌های مادون قرمز ارزیابی می‌شوند.

 

کرونین ادامه داد: نحوه استفاده پهپادها از حسگرهای ارزان قیمت ربات مرا تحت تاثیر قرار داده بود؛ بنابراین، ربات خود را به این حسگرها مجهز کردم.

 

 

بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان

بررسی ترکیبات شیمیایی توسط ربات شیمیدان

 

یکی از شیمیدان‌های گروه کرونین، ابتدا با استفاده از چندین مثال، ربات را برای کشف واکنش‌ها آموزش داد. این کار، معمولا یک چالش محسوب می‌شود.

کرونین در این باره گفت: شیمیدان‌ها قصد دارند ایده‌های خود را به ربات منتقل کنند اما من این را نمی‌خواستم. مطمئن بودم می‌توانیم واکنش‌های جدیدی را کشف کنیم که شیمیدان‌ها قادر به تصور آنها نیستند.

کرونین و گروهش در مقاله جدید خود گزارش دادند که ربات پس از آموزش‌های ابتدایی، پیش‌بینی کرد که کدام ترکیبات شیمیایی، واکنش‌پذیرتر هستند و سپس، واکنش‌پذیری تقریبا 1000 واکنش شیمیایی را با دقت 86 درصد پیش‌بینی کرد.

 

کرونین افزود: این ربات به ما امکان می‌دهد که اکتشافات واکنشی را با سرعت بیشتری انجام دهیم. با استفاده از این ربات، حجم کار شیمیدان‌ها تا 90 درصد کاهش خواهد یافت.

پس از طی این مراحل، پیش‌بینی‌های کرونین توسط یک شیمی‌دان تایید شد و به کشف چهار واکنش جدید انجامید.

کرونین باور دارد که نسخه جدید این ربات، حتی می‌تواند بهتر از الگوریتم‌های هوش مصنوعی شرکت “دیپ‌مایند” (DeepMind) عمل کند. او امیدوار است در آینده، این ربات به یک شیمیدان دیجیتال تبدیل شود و علاوه بر کشف مواد شیمیایی جدید، ابزاری برای بهینه‌سازی مولکول ها و ایمن ساختن آنها باشد.